Zračna vila

“Pod Šmarno goro je zrasla hiša, ki izžareva veselje in energijo. Sončni in zračni prostori odsevajo družinsko srečo.”

Nakup hiše v tretji gradbeni fazi dopušča veliko svobode pri oblikovanju interierja; še več je dopušča nakup hiše pred gradnjo. Razigrana družina je kupila prav takšno. Po ogledu načrtov s predvideno zasnovo niso bili zadovoljni; sanjali so o odprtem in zračnem pritličju, v nadstropju in mansardi pa so potrebovali zakonsko spalnico, dve kopalnici in štiri sobe.



Izdelali smo projekt interierja (več o zasnovi si oglejte v prispevku Notranja in zunanja ureditev hiše v Ljubljani) z notranjimi stenami in opremo ter določili pozicijo vodovodnih in električnih priključkov. S pomočjo statika smo pritličje razbremenili dela nosilnih zidov in jih nadomestili s stebrom in nosilci. Nastal je odprt osrednji prostor, ki se navezuje na zunanje površine. Zasnovali smo zunanjo ureditev; dovoz, trato in leseno teraso. Pri oblikovanju zasaditve so sodelovali krajinski arhitekti.



V hišo vstopimo skozi vetrolov, ki je dovolj prostoren, da ob prihodu domov ni gneče in prerivanja. Na prosti steni so obešalniki in vgradna vertikalna luč, slika pa zakriva spodrsljaj mojstrov – električno omarico na napačni steni. Talna keramika v belo sivi kombinaciji posnema tekstilni vzorec; lepa je in praktična, saj ni občutljiva na umazanijo.



Nasprotno steno smo izkoristili za veliko vgradno omaro; v njej je garderoba za čevlje, plašče in jakne. Bela vrata so potiskana z vzorcem, ki ga je izdelal Shikdesign. Čarobno drevo se v dveh različicah ponovi na stopnišču. Pred ogledalo smo namestili klopco za sedenje, ki je uporabna tudi kot odlagalna površina.



Vhod v osrednji bivalni del smo razširili, ostal je le steber, ki je nadomestil predvideno nosilno steno. Pogled v dnevno sobo je zdaj transparenten, skozi dekoracijo iz prodnih kamnov in vejevja so nakazane oblike prostora in opreme. Juhu, prišli smo domov!



Večino talnih površin v hiši prekriva obloga iz hrastovega tehno parketa, belo olje mu je vdihnilo naravni izgled. Barvno kombinacijo v svetlem lesu, limonovo rumeni, starinsko roza in sivi sem imela v mislih že od vsega začetka, navdihnil me je hotel v kanalizacijskih ceveh. Od začrtane barvne poti odstopajo le počivalnik in blazine v intenzivni ciklamni; izbrali smo jo v pomanjkanju iskanih odtenkov, izkazala pa se je kot dobrodošla popestritev.



Središče prostora je domače ognjišče: kamin, ki je v novogradnjah postal skoraj nepogrešljiv. Dobrodošel je v prehodnih obdobjih, ko talno gretje še ni vključeno, še bolj pa pozimi, ko z njim po potrebi dogrevamo prostor. Najlepša stran kamina pa je romantično vzdušje v hiši! Zaradi vogalne oblike kaminskega vložka lahko ogenj opazujemo sedeč na kavču ali za mizo. Jedilnico krasi velika miza iz beljenega krtačenega lesa z vidno strukturo. Obdajajo jo stoli iz satiniranega pleksi stekla.



Kuhinja je v severnem, najtemnejšem delu pritličja, zato je stena v njej zažarela v rumeni barvi in uokvirila bele fronte pohištva. Rumen je tudi spuščen strop z vgradno linijsko lučjo in hruškasto napo. Kuhinja je brez ročajev, nadomeščajo jih horizontalni in vertikalni profili.



Podaljšek kuhinje in jedilnice je lesena zunanja terasa. Ker smo poleg notranje zasnovali tudi zunanjo osvetlitev, so v tla vgrajene talne luči. Kontrast lesenemu podu je bela miza na kovinskih nogah, odporna na vremenske vplive. Čez kakšno leto, ko bo terasa pokrita s pergolo, vrt pa bo obraslo bujno zelenje, pridemo ponovno na obisk!



Poleg osrednjega bivalnega prostora so v pritličju še garaža, delavnica, utility in dnevni WC. Tukaj smo lastnika prepričali v nekaj drznosti; prostor je obarvan v grafitno sivo, edina svetilka kot sončni mrk odseva v ogledalu. Če so drugi prostori v hiši namenjeni udobnemu in prijetnemu bivanju družine, pa naj ta prostorček naredi vtis na obiskovalce!



Stopnišče, ki vodi v prvo nadstropje, je oblečeno v parket. Nismo ga želeli dodatno zapirati, zato smo izbrali lahkotno stekleno ograjo. Vgradne lučke v čelnih ploskvah skrbijo za nočno osvetlitev, glavni vir svetlobe pa je vgradna linijska luč. Levo in desno od nje se raztezajo vitice, ki so izpeljanka dekoratinega motiva z omare v vetrolovu.



Spalnica je v nežnih zelenih in rožnatih odtenkih. Postelja, nočni omarici in dva visoka predalnika za perilo so brez ostrih robov; vogali so “applovsko” zaokroženi. Panoramska stena vodi iz spalnice na sončni balkon z zasajenim borovcem, ki v posteljo prinaša vonj mediterana.



V prvotnem načrtu je imela spalnica svojo kopalnico, ker pa je primanjkovalo omar, smo jo spremenili v garderobno sobo. Kljub temu je bilo shranjevalnih površin v njej premalo; tako je v spalnici našla svoj prostor velika omara z drsnimi vrati. Stanovalca si s postelje pred spanjem ogledujeta cvetoč travnik; nalepke na belem steklu. Ko se jih bosta naveličala, jih lahko odstranita ali zamenjata z drugimi.



V kopalnici so s keramiko obložena le tla in stene pri veliki kopalni kadi. Izbrali smo ploščice, črne kot noč, vendar polne drobnih bleščic, kot bi bile obsijane z mesečino. Na oblogi kadi pa svetijo zvezde: vgradne LED luči. Ker v takšno kopalnico ne sodi običajen cevni radiator, smo izbrali aluminijasto vertikalno različico z obešali za brisače.



Ob kopalni kadi je odlagalna polica, za kopalne pripomočke, dodatne steklene police v stenski niši pa so polne dišečih lepotil. WC školjko smo zakrili pogledom; v polvisoko pregradno steno smo vdelali lučke. Če v WCju spodaj ni dovolj svetlobe za branje, je je tukaj več kot preveč.



V nadstropju, v bližini spalnice staršev, sta dve otroški sobi za najmlajša člana družine. Na novo pohištvo še čakata, nove podobe sobic se veselimo tudi mi! Stopnišče, ki vodi iz nadstropja v mansardo, smo okrasili z dekorativnimi nalepkami. Iz podesta ob malem balkonu se vzpenjajo vitice čarobnega drevesa. Le kaj nas čaka zgoraj?



V mansardi je kraljestvo dveh mladeničev; dve mladinski sobi s skupno teraso s prelepim razgledom in samo njuna zasebna kopalnica. Po prvotnem načrtu sta bili sobi neenakovredni; prva je imela visok strop in teraso, druga pa je bila mansardna. V projektu smo sobi preuredili, izenačili njuno kvadraturo in obema omogočili izhod proti soncu.



Prva soba je v travnato zeleni. Zaobljeni robovi na pohištvu so aktualni tudi v teh prostorih; zasnovali smo preprosto opremo, ki jo vsak lahko dopolnjuje po svoje. Starejši brat je svoj kotiček personaliziral z zastavo Sovjetske zveze.



Soba mlajšega brata je delno mansardna. Pod strešnimi okni je postelja, za pohištvo smo izbrali hladnejše odtenke. Mladenič je stene oblepil s slikami svojih idolov.



Kopalnica je preprosta, v njej so umivalnik, tuš in WC. Pri sanitarni keramiki smo bili svojeglavi in smo predvideli opremo, ki bo gotovo očarala dekleta, ko bodo prišla na obisk; na robu umivalnika je odtisnjen rastlinski vzorec.



Prav tak vzorec je odtisnjen na dnu kadi v tuš kabini; tukaj listje nima zgolj dekorativne funkcije, saj preprečuje drsenje. V steni, s katero smo zaprli dimnik, ki vodi iz kurilnice v pritličju, smo predvideli nišo s policami; elegantna rešitev, s katero se znebimo žičnatih stenskih košaric, na katerih se nabira umazanija.



“Veliko je dobrih arhitektov, malo je vrhunskih, Špela pa je ena sama. Zna se vživeti v svoje stranke, prisluhne njihovim željam, predvsem pa začuti in udejani tudi tisto, kar je neizrečeno. In to jo dela edinstveno. 
Špela, hvala ti!”
Polona in Sandi