Interier v novem nadstandardnem objektu

“Pri oblikovanju notranjega prostora smo imeli precej proste roke. Nastala arhitektura ambienta je v popolnem sozvočju z osebnostjo stanovalca.”

Stanovanje je bilo kupljeno pred začetkom gradnje. Dela smo se lotili takoj, tako, da je bilo dovolj časa, da smo v obstoječi 67 m2 veliki enoti zasnovali popolnoma drugačno tlorisno razporeditev (več o pričetku projekta), ki je najbolje ustrezala lastnikovim potrebam. Namesto predvidenega, precej nefunkcionalnega dvosobnega stanovanja, smo najprej naredili projekt z dodatnim kabinetom. Obsegal je postavitev predelnih sten, opreme, električnih in vodovodnih priključkov.



Osrednji del stanovanja je velik prostor, ki združuje kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo, nadaljuje pa se v zunanji prostor s prostrano teraso. Želja po svetlem parketu nas je pripeljala do izbire oljenega hrasta, materiala, ki je naraven na pogled in dotik. Ker se prostor odpira s panoramsko steno, smo težavo s televizijo rešili z nizko pregrado. Za njo smo namestili mizo s črno stekleno površino.



Svetleča črna kuhinja je neobičajna, a zelo elegantna izbira. Zanovala sem jo kot otok s kuhalno ploščo in pomivalnim koritom, niz visokih omar pa skriva aparate, shranjevalne površine in shrambno omaro z dodatnim pultom za aparate. Kuhinjski pult je tako postal osrednji družabni element, barski stoli iz satiniranega pleksi stekla se ujemajo s stoli v jedilnici.



Udobna zofa je stkana iz vijoličnih in oranžnih niti, njena oblika in barva izzivata minimalizem kuhinjske opreme. Želja naročnika je bil Rolf Benz, vendar se mi je zdel preveč klasičen, skoraj dolgočasen za njegov življenjski slog. Unikatno oblikovane knjižne police smo potiskali z urbanimi motivi, za vsakim od njih se skriva zgodba. Mizica iz pleksi stekla je dovolj diskretna, da lepo zaokroži ambient.



Kuhinjski prostor se nadaljuje v kratek in ozek hodnik, ki vodi do ostalih prostorov. Pobarvali smo ga z grafičnim vzorcem v oranžni barvi, ki se nadaljuje tudi po stropu. Seveda tudi v tem stanovanju igra pomembno vlogo osvetlitev.



Ob vhodu v stanovanje se za drsnimi vrati skriva garderoba z utilityjem, steno nasproti vrat pa krasijo okrogla ogledala, ki sem jih združila v rastočo organsko obliko. Dopolnjujeta jih strogi liniji vgradnih luči ob straneh. Vrata iz vetrolova v notranjost so steklena, da se pogled na ogledala odkriva tudi iz kuhinje.



Stropi v stanovanju so nadstandardni, visoki 280 cm, tako, da stanovanje deluje res zračno in prostorno. Ponekod smo jih spustili na 260 cm in vanje vgradili luči. Izbrali smo vrata po naročilu, ki segajo do vrha stene, bela, z minimalnimi aluminijastimi podboji.



Najmanjši prostor v stanovanju je delovna soba z veliko pisalno mizo in ležiščem za goste. Opremljena je funkcionalno z vsemi potrebnimi kosi pohištva, ki se v srebrno črni kombinaciji navezujejo na ostale prostore. Kljub majhni površini je nastala presenetljivo prijetna sobica. K temu so pripomogle tudi velike steklene površine, saj segajo okna čez celotno širino prostora.



Kopalnica je prostor za sprostitev, zaznamujejo jo čiste linije in odsotnost barv. Iz bele, sive in srebrne vejeta hlad in svežina žuborečih slapov. Čeprav je majhna, stropa nismo spustili, osvetljuje pa jo horizontalna linijska bela svetloba fluorescenčnih sijalk v stenskih nišah. Stenska keramika je preprosta, brez vzorcev, položena samo do potrebne višine.



Izbrali smo sanitarno keramiko oglatih linij, zato je tudi kopalna kad v takšnem slogu. Obzidana je s keramiko, okrog nje pa smo pustili polico za odlaganje kozmetike, prav pride pa tudi za pripomočke, ki ustvarjajo vzdušje. Na kadi je set podometne mešalne baterije z izlivom in oglato tuš ročko, katere pregibna cev je skrita.



Tudi v svetilki nad ogledalom je fluorescenčna sijalka, vendar tokrat z drugačno temperaturo svetlobe, da je slika v ogledalu mehkejša in prijetnejša. Namesto predvidenega cevnega radiatorja sem predlagala ozkega in dolgega, s poudarjeno vertikalo, v barvi aluminija. Če bi se pokazala potreba, se nanj lahko namesti tudi nosilec za sušenje brisač.



Spalnica je v nasprotju z dnevnim prostorom namenjena umiritvi po napornem delovniku. Želja po hladnem ambientu je napeljala naše razmišljanje na fototapeto z ledenim motivom. Zimski brezov gozd je izpolnil vsa pričakovanja. Da bi ne pokvarili vtisa prostranosti, smo izbrali lebdečo posteljo brez vzglavja. Si ne bi tudi vi želeli spati sredi brezovega gozda?



Ledeno pravljico nadaljujejo bela steklena omara, viseči stekleni kubusi namesto nočnih omaric, srebrno pobarvan strop in šop srebrnih vej v vazi. Talne LED lučke ob steni lahko gorijo celo noč, saj se ne segrevajo, poraba električne energije pa je zanemarljiva.



“Ob dejstvu, da se s Špelo osebno poznava že najmanj kakšno desetletje in povrh vsega deliva isti okus, nama je bil že ob izhodišču v naročje dan eden tistih redkih privilegijev, ki mu pravimo zaupanje. Špeli sem tako v celoti prepustil izvedbo projekta, in to dobesedno od A do Ž. Ne rečem, da tu in tam glede kakšne predlagane rešitve nisem imel pomislekov, celo strahov, ampak ti so se sproti umikali ob vedenju, da Špela obvlada svoj posel in da jo s svojimi fobijami samo oviram. In danes, ko je ni podrobnosti v stanovanju, ki ne bi bila tam z razlogom, sem vesel, da sem se takrat pravilno odločil.”
Miha