Hiša na barju

“Podobo notranjosti hiše smo oblikovali celostno, od predelnih sten do dekoracije. Naravno okolje krajinskega parka je bilo navdih za sveže barve, ki popestrijo ambient.”

Hišo, polovico dvojčka, sta lastnika kupila v tretji fazi. Imeli smo proste roke pri razporeditvi prostorov, napeljav, dovoljene so bile celo spremembe oken na fasadi. Zasnovali smo sodoben odprt tloris, brez nepotrebnih hodnikov, prostori se prelivajo drug v drugega. Notranja oprema je sodobna, v duhu minimalizma.



Skozi glavni vhod vstopimo v vetrolov. Navadno je to majhen prostor z veliko vrati, mi pa smo ga razširili, da bo vtis ob prihodu domov prijeten. Vgradna omara s steklenimi drsnimi vrati je namenjena garderobi za čevlje in plašče. V okrogel plastičen stolček lahko pospravimo copate. Izbrala sem temno siva tla in živahne barve opreme. Drsna vrata, potiskana z vzorcem trave, vodijo v notranjost hiše.



Ob vhodu je tudi manjša kopalnica. Ker je v tisti v nadstropju le kopalna kad, smo prho namestili tukaj. WC školjko smo skrili za steno, na kateri je umivalnik. Izbrala sem kombinacijo belih in temno sivih keramičnih ploščic, barvni poudarki pa so v ciklamnih tonih, kar daje prostoru toplino. Strop je srebrn, srebrni so tudi okvirji vgradnih stropnih luči.



Skozi travnata vrata vstopimo v dnevno bivalni del hiše. Pogled na kuhinjo na levi je zastrt z nizko stekleno pregrado, vanjo smo naložili prodne kamne in mednje zasadili veje. Kuhinja je bela, svetleče lakirana, z nizom ob steni, ki se podaljša v polotok s kuhalno ploščo. Pult je dodatno osvetljen s svetlečo polico na steni.



Ob steni v kuhinji smo iz mavčno kartonskih plošč naredili nišo in vanjo vgradili visoke elemente z gospodinjskimi aparati. Ker nismo želeli tipične kuhinjske postavitve, nam nadomeščajo tudi viseče stenske omarice, ki jih v kuhinji ni.



Strop v kuhinji je spuščen, po njem je speljan odvod za napo, izkoristili pa smo ga tudi za vgradne luči. Jedilnico od dnevne sobe loči nizka pregrada, na katero je montirana televizija. Steber in preklado v kuhinji smo obarvali v zeleno, takšni so tudi barski stoli iz pleksi stekla.



Miza v jedilnici je srebrna, površina je nekoliko neobičajna, iz nagubanega laminata, vendar zelo praktična in odporna na poškodbe. Stoli iz pleksi stekla v turkizni barvi prijetno poživijo prostor. Barvno podobo interierja smo zgradili okrog tega svežega vodnega odtenka. Steno krasijo okrogle omarice iz belega stekla. Notranje oblikovanje jedilnice zaokroži linearna spuščena svetilka nad mizo.



Ker je v dnevni sobi dovolj prostora, je v njej nekoliko več shranjevalnih površin. Sestav iz belega stekla je montiran na steno, med posameznimi elementi pa smo pustili prostor, da je kompozicija bolj zanimiva. V dnevni sobi ni stropnih luči, le stoječa svetilka z regulacijo svetlobe.



V hiši je talno gretje, zato nikjer ni radiatorjev, ki velikokrat ovirajo notranje opremljanje. Izbrani tehno parket je za takšno vrsto ogrevanja zelo primeren. Ker je oreh barvno zelo močan element v prostoru, smo izbrali klubsko mizico iz prozornega pleksi stekla. Velika zofa v sivem tekstilu nudi dovolj udobja za sedenje in poležavanje.



S tehno parketom so obložene tudi stopnice. Ker stopnice polkrožno zavijejo, spodnja stran ni najlepše obdelana, zato barvanje večjih površin stene ni bilo mogoče. Iskali smo rešitev, kako poudariti stopnišče in ga vključiti v bivalni prostor. Porodila se mi je ideja o poslikavi z barvnimi krogi, ki smo jo ponovili na pregradi v jedilnici. Dvigajoči se milni mehurčki so dali glavni pečat nastalemu ambientu.



S stopnišča se nam odpira pogled na barvito pritličje in velik ozelenel atrij. Svetilki na zgornji strani pregrade za televizijo in na polvisokem zidu ob stopnišču sta prekriti s satiniranim steklom, da steni mehko osvetlita prostor kot svetlobni telesi.



Po projektu je bil v nadstropju majhen temen hodnik, iz katerega so vodila vrata v sobe. Da smo se izognili utesnjenosti, smo ga razširili v delovni kotiček s knjižno omaro. Vgradili smo dodatno okno, da smo z naravno svetlobo osvetlili tudi stopnišče.



V hiši je v mansardi še ena soba, ki zaenkrat še nima namembnosti. Iz pritličja se po steni stopnišča vije vzorec raznobarvnih krogov, pot v zgornje nadstropje pa popestrijo stenske luči. Ograja je iz prozornega kaljenega stekla, vpeta v nosilce iz nerjavečega jekla.



V spalnici se ponovi zelena svežina. Ker smo tudi tukaj želeli nekaj posebnega, sem si zamislila komplet postelje in polic ob njej, ki so jih izdelali po mojem načrtu.



Nasproti postelje stoji komoda enakega stila. Na drsnih vratih, ki vodijo v garderobno sobo, se ponovi motiv trave iz vhodnega dela.



Vgradne omare z drsnimi vrati so najprimernejša rešitev za dober izkoristek prostora. Ker je prostor mansarden, sem imela kar nekaj težav pri načrtovanju, saj sem želela ohraniti čiste linije in velike površine.



Notranja oprema prostorne kopalnice je zasnovana v beli in temno sivi keramiki, s pohištvom v svetlečem laku ciklamne barve. Na nizki predelni steni sta obešena umivalnika. Namesto klasičnega ogledala je tu le ozek trak v višini obraza, večje ogledalo pa je na steni ob strani.



Za veliko kopalno kad smo izkoristili del prostora, kjer se strop spušča in ni stojne višine. Vgrajena je v zidan blok, obložen s keramiko, z vgrajenimi LED lučkami. Ob kadi je tako dovolj odlagalnih površin za vse negovalne pripomočke.



Wc in bide se skrivata v bolj intimnem delu kopalnice, na drugi strani predelne stene. Ker stena ne sega do stropa, smo zgoraj vanjo vgradili luč, z zadnje strani pa smo jo popestrili tudi z obarvanimi nišami.



“Nakup hiše v tretji podaljšani fazi dovoljuje tvoji domišljiji skorajda prosto pot. Hiša je povsem prazna in le zunanje stene ti omejujejo domišljijo, ki prav hitro zraste do (pre)širokih razsežnosti. Vesela sva, da sva v pravem trenutku spoznala Špelo, ki je znala najine želje, ideje in sanje spraviti na realna tla in jih udejaniti v prostoru s katerim sva sedaj zelo zadovoljna. Hvala ti, Špela!”
Petra in Rok